چرم دوزی فرش

چرم دوزی فرش تکنیکی که به منظور جلوگیری از فرسایش تدریجی شیرازه فرش استفاده می‌شود، در چهار طرف فرش انجام می‌شود. چرم دوزی باعث شده تا لبه های فرش نسبت به سایش از سطح زیرین محافظت شده و در نهایت طول عمر آن بالا رود. ضمن اینکه چرم دوزی فرش باعث جلوگیری از سرخوردن فرش در کف های صاف اماکن شود. بافت فرش دستباف که پایان می‌یابد، معمولا برای حفظ مقاومت حواشی و بالا بردن استحکام فرش، چهار طرف آن را چرم دوزی می‌کنند. این کار به جهت پیشگیری از ساییده شدن، پوسیدگی و یا پارگی فرش دستباف و فرش‌های گران قیمت بوده که لبه‌ها و حاشیه‌های آن به دلیل تردد بالا در معرض فرسایش زودرس قرار دارند.

البته که چرم دوزی به غیر از موارد بالا از لول شدن گوشه‌های فرش هم جلوگیری می‌کند و در حفظ زیبایی فرش بسیار موثر است. یکی دیگر از مزایای چرم دوزی فرش که بسیار اهمیت دارد، ممانعت از لیز خوردن و جابجایی فرش بر روی سطوح صاف مثل سرامیک و پارکت است.

چرم دوزی فرش باعث می شود کجی‌های ناچیز در طول و عرض فرش پر شده و با کم‌ترین هزینه نقص بوجود آمده را برطرف کرد. چرم دوزی که معمولا در طول فرش و در مواردی خاص عرض آن نیز دوخته می‌شود می‌توان برای پوشاندن محل میخ‌ها، سوزن‌ها و نقاط معیوب استفاده کرد. برای این کار چرم را در پشت فرش با نخ و سوزن به صورت زیگزاگ می دوزند. چرا که دوخت چرم نباید در یک خط موازی انجام شود. چون در این صورت به راحتی پاره شده و از فرش جدا خواهد شد. بدین جهت باید به صورت زیگزاگ مورد استفاده قرار گیرد.

پس از دوخت کامل چرم به فرش، عمومآً تمام نقاط چرم دوزی شده و این کفپوش با چکش کوبیده می‌شود، تا لول شدگی‌های احتمالی فرش برطرف شده و گوشه‌های آن به طور کامل صاف شده و ظاهری جذاب و شکیل یابد. یکی از خدمات مجموعه اریکه چرم‌ دوزی انواع فرش، گبه و کفپوش‌های پرزدار است که نیاز به انجام این عملیات دارد.